ROZGRZEWKA – DLACZEGO JEST WAŻNA?

Kiedy przychodzisz na trening może Cię zdziwić, że w pierwszej minucie zajęć nie przechodzimy od razu do nauki tańca i opanowywania nowych kroków czy choreografii. Zanim przejdziemy do części głównej, wykonujemy szereg ćwiczeń i ruchów. Innymi słowy:

każdy trening rozpoczyna się od solidnej rozgrzewki.

ALE PO CO ROZGRZEWKA? 

Wyobraź sobie sportowca – np. sprintera. Wchodzi na bieżnię i pierwsze co robi to BIEG. Od pierwszej minuty treningu biega i to najszybciej jak potrafi. Bo przecież taki jest jego cel. Chce pierwszy dobiec na metę. Czy taki trening to dobry pomysł? Mam nadzieję, że jednogłośnie stwierdzimy, że NIE!

Nie jestem specjalistką od biegania, ale z pewnością każdy sportowiec, bez względu na dyscyplinę, traktuje swoje ciało jako niesamowitą maszynę i narzędzie pracy. Tak jak samochód – tankuje je odpowiednim paliwem, robi przeglądy, naprawia psujące się części… Użytkuje tak, by posłużył mu jak najdłużej.

Właśnie dlatego sportowcy, poza trenowaniem i powtarzaniem pewnych stałych elementów treningu, wykonują szereg innych czynności i ćwiczeń. Pierwszym z nich jest właśnie ROZGRZEWKA.

DLACZEGO ROZGRZEWKA JEST WAŻNA RÓWNIEŻ W TAŃCU?

Każda forma (rodzaj, styl) tańca różni się od siebie. Mamy m.in. różne postawy – wyprostowaną lub rozluźnioną. Każdy zestaw ruchów czy kroków jest charakterystyczny i różni się znacząco od innych. Jest też inna dynamika ruchu – wyobraź sobie np. tancerkę twerk i latino.

Większość z nas prowadzi siedzący tryb życia. Po kilku godzinach siedzenia, być może czujesz, że całe Twoje ciało jest sztywne i jakby przykurczone. Wyobraź sobie, że z takim „zastałym” ciałem próbujesz tańczyć. Warto zastanowić się nad tym, czy jest to komfortowe i bezpieczne? Czy taki trening będzie Ci służył? Czy da Ci szansę na upragniony progres?

Bardzo często w tańcu występują dynamiczne elementy, gwałtowne ruchy ręką czy głową, skłony, przysiady, wykopy, przejścia na parkiecie. Właśnie dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na przygotowanie ciała i prawidłową technikę wykonywanych elementów. Im szybciej sobie to uświadomisz, tym więcej wdzięczności okaże Ci Twoje ciało.

CO DAJE ROZGRZEWKA U TANCERZY?

1. po pierwsze: rozgrzewa nasze ciała i przygotowuje je do tańca

2. zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji

3. poprawia kondycję

4. zwiększa sprawność naszego ciała

5. może bardzo poprawić świadomość ciała, co oznacza szybsze postępy w tańcu!

6. pozwala spalić kalorie

7. uspokaja nasz umysł – wprowadza go w stan koncentracji na tańcu i byciu “tu i teraz”

8. dodaje energii

9. daje poczucie jedności z grupą

10. redukuje stres i napięcie.

Dlatego kolejnym razem wchodząc na salę treningową lub ćwicząc w domu, koniecznie pamiętaj o tym, by dobrze się rozgrzać. A jeśli potrzebujesz wskazówek – zadaj nam pytanie lub po prostu obserwuj Divine. Porady treningowe pojawią się na blogu w następnych wpisach z tej serii.