PERFEKCJONIZM

Czy wiesz co jest jedną z kluczowych rzeczy, która nas, ludzi, najczęściej powstrzymuje przed działaniem?

PERFEKCJONIZM!

OPOWIEM CI O TYM NA PRZYKŁADZIE ZAJĘĆ TANECZNYCH.

Wyobraź sobie, że na zajęcia zapisuje się nowa osoba. Nazwijmy ją Iza.

Iza chce nauczyć się tańczyć. No i przy okazji spędzić miło czas. Od kilku miesięcy szukała dla siebie nowego treningu i formy aktywności fizycznej, która mogłaby przypaść jej do gustu. Przypomniało jej się, że od zawsze chciała nauczyć się tańczyć. Przeglądała oferty szkół tańca, porównując lokalizacje, cenniki i grafik zajęć. W końcu zdecydowała się. Wybrała swoje pierwsze studio i zadzwoniła, by się zapisać.

NADSZEDŁ “TEN DZIEŃ”…

Iza jest odrobinę spięta. Przebrała się i czeka na rozpoczęcie treningu. Chociaż miejsce wydaje się być miłe, nie jest pewna czy jej się spodoba, czy da sobie radę. W głowie przebiega jej natłok myśli. A co, jeśli nie będzie jej wychodzić? Co, jeśli okaże się, że jest najgorsza z całej grupy?

JUŻ PODCZAS ROZGRZEWKI CZUJE SIĘ ODROBINĘ NIEZDARNIE

Iza jest bardzo skoncentrowana i z całych sił stara się naśladować ruchy instruktora. Zazdrości tej gracji, która jak sądzi, jest poza jej zasięgiem. Czuje, że jej nie wychodzi tak dobrze, jak by chciała. Czuje, że chyba jednak się przeliczyła i nie pasuje do takich zajęć.
No tak… totalna kompromitacja. Taniec z pewnością jest nie dla niej! Chyba nigdy nikomu innemu nie szło aż tak źle. Postanawia już nigdy więcej nie wracać na zajęcia! Choć według instruktora dobrze jej szło i podobno ma potencjał.

DLACZEGO TAK SIĘ DZIEJE?

Odpowiedź jest prosta! Za wszystkim stoi PERFEKCJONIZM!

Kto z nas nie marzy o tym, żeby można było “wgrać” pewne umiejętności, jak w filmie “Matrix”. Jednak w realnym świecie potrzeba CZASU, aby nauczyć się czegoś nowego.

To tak jak np. z nauką języków – nie oczekujemy, że w ciągu pierwszej godziny nauki będziemy płynnie rozmawiać na dowolny temat z akcentem native speakera. A wsiadając pierwszy raz do samochodu, nie zaczniemy jeździć jak kierowca rajdowy, który siedzi za kółkiem kilkanaście lat.

CO TO ZNACZY BYĆ PERFEKCYJNYM?

Osoby z wysokim perfekcjonizmem wolą czegoś nie zrobić niż robić coś gorzej – poniżej ich własnych standardów. W rezultacie próbują i angażują się w dużo mniej rzeczy i odbierają sobie szansę na świetną zabawę czy ciekawe projekty. Godzinami poprawiają swoje dzieła, tracąc czas, bo przecież ideał nie istnieje – zawsze może być jeszcze lepiej.

PERFEKCJONIZM MOŻNA POKONAĆ!

W niektórych zadaniach i zawodach, perfekcjonizm jest ogromnym atutem. Wyobraź sobie np. chirurga, który podczas operacji nie dąży do perfekcji. Jednak w życiu codziennym albo zajęciach, które robimy dla przyjemności, może przysporzyć Ci niepotrzebnego stresu i zepsuć całą zabawę. Warto nauczyć się panowania nad tą skłonnością, by kontrolowana stanowiła atut, a nie przeszkodę.

WYPRÓBUJ 3 PROSTE ZASADY:

1. Skoncentruj się na sobie!

Naucz się czerpać przyjemność z PROCESU – z samej nauki nowej rzeczy czy tworzenia. Ciesz się każdym swoim postępem. I pamiętaj, że nie ma nauki bez pomyłek. Nawet, jeśli coś Ci początkowo nie wychodzi to nie znaczy, że jesteś beznadziejna i nie ma dla Ciebie nadziei. Zapytaj o poradę instruktora tańca czy specjalistę w danej dziedzinie, skoncentruj się na określonym ćwiczeniu czy czynności oraz na jego wykonaniu (a nie na tym, jak bardzo Ci ono nie wychodzi!), możesz też spróbować w domu i następnym razem na pewno będzie lepiej!

2. Nigdy nie porównuj się z innymi!

W tym z instruktorem! Pamiętaj, że instruktor jest specjalistą w swojej dziedzinie. Spędził długie lata na doskonaleniu się i jego rolą jest rozwinąć Cię w tańcu czy innej dziedzinie. Niech sukcesy innych staną się dla Ciebie inspiracją i motywacją do działania. Zamiast dołować się, że w porównaniu z kimś jesteś do niczego, ucz się i czerp jak najwięcej.

I zdecydowanie patrz punkt 1!

3. Bądź wytrwała/wytrwały!

Skoro już wiesz jak działa perfekcjonizm i wiesz, że możesz być jego posiadaczką czy posiadaczem, przyłapuj się na nim. Pamiętaj, że osoby z wysokim perfekcjonizmem bardzo często przerywają daną czynność, gdy wykonują ją mocno poniżej swoich standardów. Niedoskonałość jest dla nich nie do zniesienia! Jednak, żeby coś szło Ci lepiej, musisz dać sobie trochę czasu na naukę. Nie odpuszczaj! Daj sobie szansę i spróbuj jeszcze raz. I jeszcze raz. I jeszcze raz…

POWODZENIA!